Okolica

Najbliższa okolica

Mazury to niezwykle wyjątkowy obszar naszego kraju. Dziki i naturalny z niespotykaną florą i fauną. Wszechobecna zieleń i błękit wód sprawia, że wypoczynek tutaj to czysta przyjemność. Nie trzeba nam wiele – wystarczy wyjść z pensjonatu by po kilkunastu krokach znaleźć się nad brzegiem cudownego jeziora. Łódka, kajak czy rower wodny zapewnią wspaniały relaks na długie godziny.

W promieniu kilkunastu kilometrów nie sposób zliczyć wszystkich jezior, kąpielisk i atrakcji wodnych. W Sorkwitach rozpoczyna się – szlak kajakowy rzeką Krutynia – jeden z najsłynniejszych odcinków rzecznych nie tylko w Polsce, ale i Europie. W Mikołajkach znajdziemy port Żeglugi Mazurskiej oferującej rejsy statkiem po największych jeziorach. W Mrągowie prawie co weekend odbywa się festiwal bądź inne wydarzenie muzyczno-kulturalne.

Mnóstwo wodnych atrakcji

Warto zobaczyć

Pałac w Sorkwitach

Pałac rodów von Mirbach i von Paleske wraz z zespołem parkowym znajdujący się we wsi Sorkwity 12 km na zachód od Mrągowa nieopodal drogi krajowej nr 16 na odcinku Mrągowo-Biskupiec/Olsztyn. Wybudowany w latach 1850-1856 w stylu neogotyckim jako siedziba pruskiego rodu szlacheckiego von Mirbach, a następnie spokrewnionego z nimi rodu von Paleske.

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż. Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera.

Święta Lipka

Barokowe sanktuarium maryjne – Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Od 2018 posiada status pomnika historii.
Według podań skazany przez sąd w Kętrzynie więzień umieścił na lipie figurkę Matki Bożej, dzięki składanym do niej modlitwom został ułaskawiony. W II poł. XV wieku wybudowano tu kaplicę, która d razu stała się celem pielgrzymek.

Wydarzenia kulturowe

Najbliższa okolica obfituje zarówno w wielkie wydarzenia kulturowe i sportowe jak festiwale, pikniki, koncerty, rajdy jak również w te mniejsze imprezy lokalne. Nie sposób zebrać wszystko w jednym miejscu, warto natomiast odnotować te największe o randze krajowej – Picnic Country, Rajd Polski, Mazurska Noc Kabaretowa, Festiwal Kultury Kresowej czy Festiwal Operowy Belcanto.

Wraz z wielkimi eventami możemy liczyć na liczne mniejsze imprezy okolicznościowe organizowane przez wiele tutejszych miejscowości i ośrodków. Każdej z imprez zawsze towarzyszy mnóstwo atrakcji, świetna zabawa i miła – rodzinna atmosfera.